טבעי לי

שומן בריא? חלק שני

כן, יש גם שומנים ושמנים בריאים שכדאי לאכול במתינות

החלק הראשון פירט דגשים חשובים בנוגע לשמנים ושומנים. חשוב לציין גם את ההבדלים בין שומן רווי לשומן בלתי רווי.

בקצרה, מבלי להיכנס להסברים מדעיים, מולקולת השומן הרווי בעצם רוויה במימן. מדובר בקשרים בין מולקולריים חזקים שהגוף לא תמיד מצליח לפרקם בהצלחה ולכן הם עלולים להצטבר בגוף. בעיה נוספת היא שהמולקולות של שומנים רווים מצטברות יותר ושוקעות יותר בכלי הדם  – דבר המעלה את ההסתברות למחלות לב וכלי דם כגון טרשת עורקים, התקף לב, שבץ מוחי ועוד.

מאכלים המכילים שומן רווי הם לרוב מהחי וכוללים גבינות (בעיקר גבינות שמנות), ומוצרי בשר. בשר אדום למשל כולל רמות גבוהות של שומן ולכן רצוי להימנע ממנו או לאכול בכמויות קטנות ממנו לעיתים רחוקות.

נכון שיש גם שומן רווי מהצומח, למשל בשמן קוקוס, אך זהו עדיין שמן יותר בריא מאשר בשר.

רצוי מאוד להימנע משמן דקלים, שגם כולל רמות גבוהות של שומן רווי. ניתן למשל למצוא אותו בחטיפי צ'יפס כשרים לפסח. מעבר לשמו, הרבה פעמים הוא יצוין במרכיבי המזון כ- "שומן צמחי" או "שומן צמחי מוקשה". לכן כדאי להימנע ממוצרים המכילים אותו.

חשוב לציין שכלול שמרכיב המזון מופיע יותר בתחילת מרכיבי המזון המפורטים על האריזה אז הוא מכיל כמות יותר גבוהה ממנו. כלומר: תווית המזון מפרטת את המרכיבים בהתאם לכמותם, ומתחילה מהכמות הגדולה ומסיימת בקטנה. לכן אם שומן רווי מופיע בתחילת התווית – כדאי לבחור במוצר אחר…

מחקרים מדעיים הוכיחו שאכילת בשר אדום מגבירה את הסיכון לשבץ מוחי.

גם בשר מעובד כמו נקניקיות ונקניקים כמו פסטרמה וסלמי בנוסף להמבורגרים וקבבים תעשייתיים ומעובדים, אינו בריא בריא מכיוון שמעבר לשומן הרווי שלהם הם מכילים גם ניטריטים וניטראטים שהם חומרים שהגוף לא מצליח לפרקם.

דוגמאות לשומן בלתי רווי הנחשב לשומן טוב מפורטות בחלק הראשון וכוללות שמן זית, אבוקדו, טחינה ועוד.

מחקרים רבים כגון מחקר 7 הארצות בנוסף למחקר סין התייחסו לתזונה המערבית, הכוללת רמות גבוהות של שומן רווי. השפעות שומן זה על הגוף הוכחו ואינן מוטלות בספק. לכן כדאי לאמץ את התזונה הים תיכונית, המומלצת על ידי משרד הבריאות ומוסדות רפואיים רבים כגון בית החולים איכילוב. תזונה זו כוללת שומנים בלתי רווים בריאים כגון שמן זית ואבוקדו, ומשלבת פירות וירקות בנוסף לדגנים מלאים (חיטה מלאה, שיפון ועוד) וקטניות (חומוס, אפונה, עדשים ועוד). פרטים בכתבה.

חשוב לציין שזמן העיכול של שומנים הוא יחסית ארוך ויכול לקחת אפילו כמה שעות עד שהגוף מפרקם ומעכלם. שומנים מהצומח כמו אבוקדו ואגוזים יכולים להתעכל בתוך שעתיים או שלוש, אך שומנים מהחי שגם כוללים חלבון לוקח יותר זמן לפרק. לכן אם כבר אוכלים ארוחה עם הרבה שומנים, עדיפה לאוכלה בצהריים או בשעות הערב המוקדמות, ולהימנע מכך בלילה ולפני השינה. בלילה האנרגיה של הגוף מוקדשת לבנייה ושיקום הגוף ולא לפירוק כגון פירוק מזון. כלומר: פעילות העיכול איטית יותר בלילה. זה אומר שהאוכל מצטבר בקיבה פחות מעוכל, וזוהי קרקע פורייה ליצירת בעיות עיכול, והצטברות גזים הגורמים לאי-נוחות בטנית ואתגרים אחרים במערכת העיכול.

ככלל, רצוי בשעות הערב לאכול ירקות ופירות למשל בסלטים או מרקים מכיוון שהם מתעכלים מהם, ולסיים לאכול כשעתיים לפני השינה.

נכון ששומנים תורמים לתחושת השובע, אך הם פחות מהוויים אנרגיה זמינה לגוף – מכיוון שלוקח לגוף זמן יחסית רב לעכלם. לכן אם רוצים אנרגיה מידית כדאי להעדיף למשל פירות מכיוון שהם כוללים פרוקטוז (סוכר פירות) הנספג מהר בדם ומעלה את רמות האנרגיה. כך למשל בננה, תפוח, אגס או כל פרי אחר יעלו את רמת האנרגיה יותר מאשר שקדים או אגוזים, למשל. לעומת זאת, כן כדאי לשלב שקדים, אגוזים ודומיהם עם אכילת פירות מכיוון שהם ממתנים את ומורידים את רמות הסוכר וגורמים לעלייה יותר מתונה והדרגתית שלו בדם. פרטים בכתבה.

בהצלחה רבה!

נועה רול היא נטורופתית המתמחה בתזונה בריאה ומבריאה, מייסדת The Aleph Factor

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button