זוגיות לפי היהדות

את יכולה להגיד 'לא' להצעה מעליבה – מבלי לפסול את האדם שהציע לך

מלאכת התאמת השידוכים, היא מלאכה לא פשוטה כלל וכלל – אבל הרבה פעמים יש לנו נטייה לפסול את האדם שמציע לנו, ולו רק בגלל שהוא 'העז' להציע לנו משהו בלתי ראוי. 

"חוצפנית, איך היא בכלל חשבה להציע לי מישהו כזה", פנתה אליי השבוע אחת המלוות, כששדכנית שהיא כלל לא רשומה אצלה, העזה להציע הצעה כל כך מעליבה. "היא אפילו לא מכירה אותי", היא הזדעקה באוזניי, ולא יכולתי שלא לשמוע את עצמי מפעם.

כל כך הרבה פעמים הייתי במקום הזה של 'להאשים' מישהו רק משום שהוא העז להציע לי משהו שלדעתי לא שייך. כל כך הרבה פעמים ביזבזתי אנרגיות שיכלו להיות מתועלות לדברים מופלאים, אך במציאות לא באמת מצאתי בי כוחות לתעל אותן לשם.

אני קוראת לנו לסדר, כי האמת היא שזה לא יכול להימשך ככה. אי אפשר שבכל פעם שעולה הצעה מעליבה נתחיל לחפש אשמים – לא בתוכנו, ובטח שלא מחוצה לנו.

יכול להיות שהשדכנית טעתה בזה שהיא הציעה לך מישהו שממש לא מגיע לקרסולייך הקדושות… אבל היי, האם פעם חשבת איך זה להיות בצד השני, זה שמנסה לפחות לעשות התאמה בין א' ל-ד'? כי לא, ההתאמה אף פעם לא נעשית בין א' ל-ב' או ג' ל-ד', זה פשוט לא יכול להיות קרוב כל כך. זה חייב להיות קצת מתוסבך, קצת פחות 'נוצץ' במבט ראשוני.

וחוץ מזה, היא באמת לא מכירה אותך.

את ההצעה הזו היא הציעה לך כי פרט מסוים בינך לבינו, נראה מתאים.

יש שדכניות שלא חושבות על המכלול, את יודעת.

את יודעת כמה שדכניות מציעות הצעות רק על סמך 'היא דתיה והוא דתי – אז זה מתאים'? המשפט הזה הוא ממש אג'נדה שלהן, ואין להן מה להפסיד. בראש שלהן 'זה מקסימום יצליח'. ואם לא – אז לפחות תגידי תודה שיש עוד מה להציע לך, כי את יודעת מה? יש הרבה נשים – יפות, חכמות ומוצלחות, שכבר לא מציעים להן אף הצעה אחת.

גם אם ההצעה הגיעה מדודה שנראה לך שהיא רוצה 'להדביק' לך את כל מי שזז, זו עדיין לא סיבה לעשות עליה איקס וגמרנו. את יכולה להגיד 'לא' להצעה מעליבה, מבלי לפסול את האדם שהציע לך. את לא חייבת להיפגש עם כל הצעה, אבל זאת עלייך לדעת – שכל הצעה, מפגישה אותך עם עצמך ועם התגובות שלך.

אז תבדקי את עצמך.

איך את מגיבה כשמציעים לך משהו שאינו לרוחך? האם את כועסת או מחייכת? האם את שומרת או מבליגה? האם את סולחת או מקפידה? נקודה למחשבה.

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button