דעה אישית

תל אביב עיר שלא ידעה שובע נאלצה לצאת להפסקה: רונית מרום- טור דעה

הצרות של העיר תל אביב שחטפה אולי את המכה הקשה ביותר, יכולה עבור הצעירים ליצור הזדמנות. תל אביב צריכה אותם, ולא להיפך! תל אביב זקוקה לצעירים כמו אויר לנשימה. כן, יכול להיות שיהיה קצת קשה עד שתל אביב תבין אבל כשזה כשזה יקרה, תל אביב תחזור אליהם על ארבע. חאלס תל אביב הפעם הגזמת, אולי זה הזמן הטוב ביותר לחשבון נפש!

תל אביב, אהובתי, התהלכת כמו טווס,  סובבת אחריך ראשים,  בימים לא נשברת בלילות חגגת, חשבת שאין עוד מלבדך, מבקריך אמרו עליך שאת מנותקת, חיה בבועה, אדישה כלפי הבעיות והצרכים הביטחוניים של שאר חלקי המדינה, אם היו רוצים לעצבן את אנשי הנדלן בעיר,  היו לוחשים באוזניהם את מילת הקסם בועה והם לא היו מוכנים לשמוע על שום השוואה בענף שלהם, גם שהעיר הפכה אבן שואבת לאלפיון העליון ותושבי החוץ ויצרו את אפקט עליית המחירים.  אמרו  עליך שאת נהנתנית,  לא סופרת אף אחד, הביקושים היו האינסופיים והמחירים היו הקשיחים.

"תל אביב עיר ללא הפסקה" הוא תוצאה של יחסי ציבור ותדמית שטיפחו מקומוני העיר במשך השנים. ובכל זאת, נראה שהביטוי לא היה הופך למטבע לשון שגור כל כך לולא היה נתמך גם באיזושהי הרגשה שמצדיקה אותו.

נגיף הקורונה, המתפשט בצפיפות,  הפחית את אטרקטיביות המגורים בעיר הצפופה. הפגיעה בענפי התיירות, התרבות, הקולינריה וחיי הלילה, חיי הרחוב התוססים לצד מוקדי תעסוקה, ה"לוקסוס" שעבורם היו מוכנים לשלם על האפשרות לגור בלב העיניינים כרגע פחות מוצדקת.

תל אביב קיבלה את המכה הקשה ביותר.

הקורונה הצליחה בהינף יד לעשות מה ששום איום ביטחוני או מלחמה לא עשו קודם לכן, הנגיף פתח בשנה החולפת מלחמת התשה בעיר  שסופה לא ברור. מנתונים אחרונים שפרסמה עיריית תל אביב, בשנה החולפת שיעור האבטלה בעיר הגיע ל-22%, עסקים רבים אינם שורדים, עשרות אלפי צעירים נותרו ללא פרנסה ונאלצים לעזוב את העיר.

אלה אותם צעירים שמחיים את העיר, שיוצרים מידי יום שינויים חברתיים, וכלכליים, בזכותם תל אביב זכתה לכינוי עיר ללא הפסקה הם הצרכניים העיקריים של תרבות פנאי חינוך וספורט הם אלו שתורמים לפיתוחה הכלכלי האנושי והתדמיתי הם המנוע להקמת עסקים חדשים אומנות ומוקדי בילוי בלעדיהם תל אביב לא שווה.

תל אביב חטפה, אך עדיין אין צורך במכונת הנשמה, היא יודעת להסתדר.. השאלה איך היא תחזיר אליה את "הסחורה" המבוקשת ביותר בעיר – הצעירים?

במשך שנים תל אביב קידמה פרוייקטים יוקרתיים שעיקר הנהנים ממנה היו תושבי החוץ, בעלי ממון  ומשקיעים שנכנסו ותפסו את הדירות הזולות, מחיר השכירויות היו לכל המרבה במחיר, בכך בעצם הדירה את הצעירים לשכונות שוליים והגירה מהעיר. מי שרצה או בחר לחיות במרכז העיר, שילם מחירים גבוהים גם כשלא הצדיקו את סטנדרט הדירות.

נאמר על תל אביב שהיא העשירה ביותר ממנהל מקרקעי ישראל, יש לה בעלות פרטית מלאה על כ-10% משטח העיר, ועדיין לא מצאה לנכון לקדם פרוייקטים ברי השגה לצעירים, שיכולה לשלוט עליהם, אלא מכרה קרקעות לכל המרבה במחיר כדי להעשיר את קופתה.

הצרות של העיר יכולה עבור הצעירים ליצור הזדמנות. תל אביב צריכה אותם, ולא להיפך! תל אביב זקוקה לצעירים כמו אויר לנשימה. כן, יכול להיות שיהיה קצת קשה עד שתל אביב תבין  את הרמז, ובינתיים אפשר להקים את תל אביב בכל מקום שיחפצו, גם אם יקראו למקום הזה חולון או גבעתיים,  ואם יחליטו הצעירים, להצביע ברגליים ולהדיר אותן מתל אביב, כשזה יקרה, תל אביב תחזור אליהם על ארבע, עיר שמפנה את הגב לצעירה – אפשר וצריך לחיות גם בלעדיה.

חאלס תל אביב הפעם הגזמת, אולי זה הזמן הטוב ביותר לחשבון נפש וללמוד קצת צניעות

הכתובת: רונית מרום אדריכלות ועיצוב פנים

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button