טבעי לי

דרכי התמודדות עם טראומה – חלק שני

טראומה יכולה להשפיע על חיינו למשך זמן ארוך, לעיתים גם שנים – אם לא מטפלים בה ומתמודדים איתה. גם תקופת הקורונה עלולה לגרום לטראומה וחרדה

החלק הראשון התמקד בהבנת הטראומה והשפעתה על חיינו. החלק השני ימשיך לפרט דרכי התמודדות שבאמת יכולות לעזור לטובה.

  1. להתקשר למוקד סיוע כגון "קו חם" – כיום ישנם מוקדים רבים כגון ער"ן המספקת עזרה ראשונה נפשית, נט"ל – המעניקה עזרה לנפגעים על רקע לאומי ועוד רבים. מצאו באינטרנט את המוקד המתאים לכם. תוכלו להישאר אנונימיים ועדיין לקבל סיוע מקצועי ואוזן קשבת.
  2. לקבל ייעוץ מקצועי – אם החברים או הקו החם עוזרים לכם להתמודד עם הטראומה אז המשיכו בכך. אך לפעמים לא תמיד יש חבר או חברה קרובים שיקשיבו, או לעיתים הטראומה כל כך נוראה עבורנו שלא רוצים שאף אחד מהקרובים יידע. לכן מומלץ להתייעץ עם מטפל שיעזור לכל להתמודד עימה. מטפל יכול להיות נטורופת המטפל גם בשיחות בנוסף לפרחי באך וצמחי מרפא, מאמן, פסיכולוג או כל מטפל בכל שיטה אחרת "המדברת" אליכם, כגון תטא-הילינג או שיטת העבודה על פי ביירון קייטי.

חשוב להרגיש ביטחון במטפל ולהרגיש חיבור אליו ולשיטה שלו. תמיד אפשר להחליף מטפל עד שתמצאו את זה המתאים לכם ולמצבכם.

יש מספר דרכים לאתר מטפל:

  • מפה לאוזן – המלצות של חברים או מכרים יכולים מאוד לעזור לכם למצוא את המטפל המתאים.
  • רשתות חברתיות – בהן גם אפשר להתייעץ ולקבל המלצות על מומחים בתחום.
  • חיפוש באינטרנט – באתרים, פורומים או בלוגים העוסקים בנושא הטראומה שלכם אפשר לקרוא כתבות ופוסטים של מטפלים וכך לבחור את המטפל המתאים לכם.
  • אתרים ייעודים – באינטרנט יש מספר אתרים שנועדו לחבר בין מטפלים למטופלים. הם גם כוללים פרופילים של מטפלים וכך תוכלו לבחור את האחד.

פרחי באך – גם מאוד יכולים לעזור. הם עוזרים להרגיע, מורידים את מפלס הרגשות השליליים ומסייעים להתמודד עם הטראומה באופן יותר שכלי ופחות רגשי-שלילי. הרופא האנגלי ד"ר אדוארד באך פיתח את שיטת פרחי באך לפני יותר מ- 100 שנה. מדובר בתמציות המכילות חומרים טבעיים שנועדו לטפל ברובד הרגשי והנפשי. פרטים בסדרת הכתבות על פרחי באך. לדוגמה:

תמצית Star of Bethlehem – עוזרת להתמודדות עם כאב, עצב וריקנות בעקבות טראומה פיזית או מנטלית. אותן טראומות וזיכרונות כואבים מהעבר ממשיכים להשפיע על ההווה ולגרום לסבל וייסורים – גם אם חלף זמן רב בין הטראומה להופעת התסמינים. האדם חש שהוא "טובע" ברגשות של צער, יגון, כאב ודיכאון. תחושה של מבוי סתום – ללא פתרון למצב, לכן עלול לסרב לקבל נחמה או עזרה. תחושת מצוקה נפשית ואף גופנית כתוצאה מבשורות רעות, פטירה של מישהו קרוב או בהלה לאחר תאונה.

התמצית מאפשרת להתמודד עם הטראומה והכאב, ומאפשרת לקבל סיוע, אוזן קשבת ונחמה, ולנסות פתרונות שאולי יוכלו להקל על הדיכאון והעצב.  התמצית עוזרת להתמודד עם המתח הנוצר לאחר הטראומה Post–traumatic stress disorder ) PTSD) . זוהי תמצית "עזרה ראשונה" לטיפול במצבי הלם, טראומה תאונה וכו'.

Star of Bethlehem היא אחת מחמשת תמציות הפרחים הכלולות ברסקיו רמדי, פורמלת ההצלה, העוזרת להתמודד עם רגשות שליליים כגון מתח, חרדה ועצב. פרטים בכתבה על הרסקיו רמדי.

דיכאון ועצב יכולים להיות מלווים לטראומה. יש פרחי באך שנועדו במיוחד להתמודד עם כך. פרטים בחלק הראשון וגם השני לטיפול בעצב ודיכאון.

אם הטראומה מטרידה את מנוחתכם ושלוותכם, ויש לכם מחשבות מטרידות וטורדניות ללא הרף, קראו את החלק הראשון וגם השני המתמקדים בכך.

מאוד חשוב להתמודד עם הטראומה ולטפל בה. אם משאירים אותה ללא מענה והתייחסות אז היא עלולה לחלחל ולהשפיע על תחומי רבים. אם מדובר בטראומה חדשה אז חשוב לטפל בה באופן מיידי. אם מדובר בטראומה שהתרחשה לפני שנים, עדיין כדאי לטפל בה כדי לשפר את איכות החיים, ולזכות בשלווה, שקט נפשי ושמחה.

בהצלחה רבה! אני מאמינה בכם ובכן!

נועה רול מתמחה בנטורופתיה נשית מותאמת אישית וגם בחשיבה חיובית.

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button