טבעי לי

איך לחולל שינויים בהצלחה – חלק שלישי

פסיכולוגים אמריקאים פיתחו שיטה לעודד מוטיבציה העוזרת לייצר שינויים בפועל

החלק הראשון מתמקד בשלבי הקדם-הרהור והרהור לפי השיטה שפיתחו הפסיכולוגים האמריקאים מילר ורולניק. החלק השני עוסק בשלבי ההכנה והפעולה בשיטה שנועדה להגביר מוטיבציה ולחולל שינויים. חלק זה יעסוק בשלבים האחרונים של השיטה, שהם שימור וסיום.

שימור –  בו שומרים על ההתנהגות החדשה לזמן ארוך ונמנעים מחזרה למצב הקודם. למשל: לאחר הורדה במשקל לפעמים מאתגר יותר לשמור על המשקל הרצוי אליו הגעת מאשר להוריד מהמשקל עצמו. זאת מכיוון שהשלב זה מצריך שינוי אמיתי של דפוסי התנהגות, כגון הרגלי אכילה, והתמדה בהם. הכתבה על שינוי הרגלי אכילה, בנוסף לחלק הראשון וגם השני של הכתבה על שבירת מעגל ההשמנה תעזור לך לשמר את ההתנהגות וההרגלים החיוביים החדשים שרכשת.

דוגמה נוספת לשלב זה היא כאשר את מתמודדת עם האכילה הרגשית והצלחת להוריד את תדירות ועוצמת התקפי האכילה ואז מגיע אירוע מאתגר ובלתי צפוי המאיים לערער את האיזון וההצלחה שלך. כן, זה שלב מאתגר בו צריך להשקיע מאמצים של שליטה עצמית, אך בד בבד להבין שנפילות זמניות ונסיגות חד-פעמיות הן לא סוף העולם ולא סיבה לחזור למצב הקודם. כולנו נופלים. הגדולה היא לקום משם – ומהר. אם היה לך דחף אכילה, או היית באירוע בו אכלת יותר מידי, אל תכעסי או תלקי את עצמך. זה לא יעזור ולא ישפר את המצב. תביני ותחבקי את עצמך, ותחזרי להתנהגות שאימצת לעצמך ולשינוי המבורך שכבר הצלחת להכניס לחייך. תאמיני בעצמך וביכולותיך הרבות. הנסיגה היא זמנית, ואילו את והשמחה שלך והרצונות החיוביים שלך הם יותר חזקים וארוכי טווח!

שיעורי בית:

  • רשמי הצלחות במחברת – אפילו קטנות. כגון: "היום אכלתי תבשיל אורז מלא מעולה", או "היום הייתי רגועה ולא התעצבנתי", או "למרות שהיום היה מאתגר יצאתי להליכה אחרי העבודה ואכלתי רגיל ללא זלילה". המטרה היא לייצר הצלחות קטנות שיעזרו להגביר את הביטחון שלך בעצמך ובדרך החדשה שבחרת. כאשר רואים תוצאות והצלחות יותר קל להתמיד התנהגות חדשה ולשמר מוטיבציה. כל צעד וכל הצלחה מקרבות אותך למטרה שלך, לכן חשוב לרשום זאת. ברגעי משבר מאתגרים תוכלי לפתוח את המחברת ולראות על מה התגברת ומה הצלחת להשיג, וזה יעזור לך להתמודד עם האתגר בכוחות מחודשים ובהצלחה…
  • חגיגי הצלחות קטנות – זוכרת את הסרט הראשון בסדרת "רוקי", בו המתאגרף קם בבוקר לריצה, בחוץ חורף, קר, והוא רץ, מתמיד בשלו, בדרך שלו ובמטרה שהציב לפניו, עד שהוא מגיע למדרגות הבניין ומניף את ידיו בגאווה ושמחה! (מצאי את הקטע ביו-טיוב Rocky (1976) – Running Scene. כך גם את יכולה לחגוג הצלחות קטנות בדרך שלך. וודאי שחגיגה מלווה בשמחה, הנאה ואוכל בריא וללא חטיפים למיניהם…
  • תתמידי – הכי חשוב זה להתמיד ולא לחזור לאחור. זכרי למה חשוב לך להשתנות לטובה וזכרי שאת חזקה ויכולה להתמודד עם הרבה מאוד! מוזמנת גם לקרוא את החלק הראשון וגם השני על חשיבה חיובית שיעזרו לך גם בשלב זה.
  • קראי את החלק הראשון וגם השני על "איך למנף את כוח המוח" כדי לחזק אותך ולפתח הרגלים חדשים שיעזרו לך.
  • הכתבה על איך להשתנות לטובה לקראת השנה החדשה – תעזור לך בשלב זה בכל זמן ולא רק בשנה החדשה…

סיום – זהו השלב האחרון בשיטה. כאשר ההתנהגות החדשה הוטמעה באופי ובסדר היום שלך, והפכה לאינטואיטיבית בשבילך. למשל: את יכולה לאכול פרוסת עוגה ולא עוגה שלמה. את אינך חוזרת להתנהגות העבר כמו דחפי אכילה בלתי נשלטים אלא מתמודדת עם אתגרים וכעסים באופן חיובי ובונה. אפשרי להגיע לשלב הזה. נכון, זה מאתגר ומצריך הרבה כוח רצון ומוטיבציה אך זה בהחלט אפשרי! תאמיני בעצמך וביכולותייך הרבות להגשים את עצמך ולהיות שמחה! זה אפשרי!

בהצלחה רבה! אני מאמינה בך!

נועה רול מתמחה בנטורופתיה נשית מותאמת אישית ובחשיבה חיובית

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה