טבעי לי

איך לחולל שינויים בהצלחה – חלק שני

פסיכולוגים אמריקאים פיתחו שיטה לעודד מוטיבציה העוזרת לייצר שינויים בפועל

החלק הראשון התמקד בשני השלבים בדרך לשינוי כפי שמתואר בשיטת הריאיון המוטיבציוני של הפסיכולוגים מילנר ורולנר.

לאחר שעשיתם את שיעורי הבית המצוינים בחלק הראשון אפשר לעבור לשלבים הבאים בשיטה:

  1. הכנה – אנו מחליטים לפעול ומתכוננים בפועל לשינוי. בשלב זה המודעות גוברות, אנו יודעים מה מניע אותנו, יודעים מה אנו רוצים לשנות, ואיך לשנות זאת. אם אתם לא יודעים איך לשנות ומה הדרך הטובה ביותר להשיג תוצאות – אז חפשו איש מקצוע שיוכל לעזור לכם. זה יכול להיות נטורופת, תזונאי, פסיכולוג או מטפל אחר. אתם יכולים להתייעץ ולקבל המלצות מחברים שעברו תהליך דומה למה שאתם רוצים לעבור (למשל התמודדו בהצלחה עם אכילה רגשית או הפחיתו במשקל). אפשר גם לעשות חיפוש באינטרנט או ברשתות חברתיות, לקרוא כתבות גם כד להבין את הנושא יותר לעומק וגם כדי להכיר מטפלים שאולי אפשר לפנות אליהם. בשלב זה תכינו את הקרקע לקראת השלבים הבאים… זה הזמן גם לקרוא כתבות על תזונה בריאה כמו התזונה הים תיכונית בנוסף לתזונה הנטורופתית כדי לקבל רעיונות על מאכלים טעימים, בריאים וקלים להכנה!
  2. נסו להגביר את המוטיבציה הפנימית. הזכירו לעצמכם מדוע אתם רוצים את השינוי, מדוע הוא חשוב לכם, ולמה תצליחו ליישמו!

שיעורי בית: זה הזמן לשלב בין השכל לרגש.  הוסיפו לתהליך הקוגניטיבי גם רגש. כתבו אילו רגשות חיוביים יהיו לכם במקום הרגשות השליליים? איך תרגישו כשתהיו במשקל גוף תקין? איך תרגישו לאחר פעילות גופנית שאתם בחרתם?

לעיתים הרגשות שלנו הם האויב הכי גדול שלנו. רגשות כגון כעס, תסכול ועצב יכולים לשלוט בנו ולמנוע את השינויים שאנו כה משתוקקים אליהם. אם אתם מודעים שהרגשות השליליים שלכם מחבלים בתוכניות שלכם ומונעים ממכם להגשים את עמכם – אז פעלו על מנת לשנותם! כן, זה קשה, מאתגר ולעיתים נראה כבלתי אפשרי. אך ברגע שאתם מודעים לשליליות ולרגשות השליליים אז זה כבר טוב ואתם בדרך הנכונה. יש היום שיטות רבות להתמודד עימם, נסו כמה שיטות ובחרו את זאת שהכי מתאימה לכם והתמידו בה. זה יכול להיות פרחי באך, דימוין מודרך, מאמן, פסיכולוג או נטורופת. זה אפשרי! הדרך בה תגיעו אל המטרה תלויה בכם… קראו את החלק הראשון, וגם השני בנוסף לשלישי בסדרת הכתבות המתמקדת בהתמודדות עם רגשות שליליים כגון כעס ולחץ.

כתבו גם את ההתלבטויות שלכם. איך כדאי לפתור את האתגר באופן המיטיב? האם אני פועל נכון? מה החששות שלי? מה החוסר וודאות שלי? אפשר למצוא תשובות לשאלות האלו בפורומים מקצועיים, קבוצות ייעודיות ברשתות חברתיות, חיפוש באינטרנט או התייעצות עם מומחים בתחום. למשל: מתי הכי טוב לעשות פעילות גופנית? איזו פעילות גופנית הכי מתאימה לי? מה לאכול לפני או אחרי האימון? המידע הזה נגיש וזמין, והוא יעזור לכם לפעול, שזהו כבר השלב הרביעי בתהליך…

  • פעולה – ביצוע השינוי בפועל. למשל: לעשות פעילות גופנית 3 פעמים בשבוע. או להפסיק לאכול חטיפים. או לבחור באוכל בריא כמו אורז מלא במקום אורז לבן… בשלב זה עושים מאמצים בפועל כדי להשיג את השינוי המיוחל. נכון, זה מאתגר לשנות את דפוסי העבר. דפוסי המחשבה וההתנהגות של העבר מעצבים אותנו כיום. אך זכרו שאם מתמידים בפעולה במשך 40 יום היא הופכת להיות טבע, הרגל וחלק משגרת היום והחיים שלנו. ההתחלה היא קשה, אך לאחר שמתרגלים כבר יותר קל בהמשך. קחו לעצמכם אתגר של 40 יום. תשתדלו מאוד להתמיד ולהיות עקביים. זה הזמן ליצור הרגלים חדשים: למשל לקום קצת יותר מוקדם כדי להכין אוכל בריא לעבודה או לעשות פעילות גופנית וללכת קצת לפני ההגעה למשרד.

שיעורי בית:

  • רשמו את התאריך בו התחלתם ביומן. ציינו את התאריך התחלתם פעילות גופנית באופן יותר מעשי ועקבי, שיניתם את התזונה או התחלתם טיפול כדי להתמודד עם רגשות שליליים.
  • שנו קצת את סדר היום וההרגלים שלכם בהתאמה למטרתכם -למשל ללכת לישון יותר קצת מוקדם כדי שבמהלך היום תהיו יותר שמחים וערניים ופחות כועסים ועצבניים. לעצור בחנות דגים בדרך הביתה ולהתפנק בדגים טריים במקום כאלו קפואים או מקופסת שימורים.
  • רשמו תוצאות קטנות בדרך לתוצאה הגדולה. למשל: היום הלכתי 2 ק"מ! היום אכלתי בננה במקום חטיף. היום פחות התעצבנתי על הקולגה/בעל וכו'… זכרו שכל מרתון מתחיל בצעד קטן, וריצת מרתון בנויה על צעד, ועוד צעד, ועוד צעד… ככול שנראה את ההצלחות הקטנות כך נחזק את הבטחון העצמי שלנו, ואת הדימוי העצמי שלנו. נחזק את האמונה בעצמנו ושאנו כן יכולים להביא לשינוי הנכסף!

בהצלחה רבה! אני מאמינה בכם!

נועה רול מתמחה בנטורופתיה נשית מותאמת אישית וגם בחשיבה חיובית

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה