טבעי לי

איך להגביר, לחולל שינויים בהצלחה – חלק ראשון

פסיכולוגים אמריקאים פיתחו שיטה לעודד מוטיבציה העוזרת לייצר שינויים בפועל

הרבה פעמים אנו מייחלים לשינויים בתחומים מגוונים. זה יכול להיות שינוי בתחום התזונה, למשל. אנו מודעים לכך שאנו לא אוכלים בריא ושעלולה להיות לכך השפעה על בריאותינו. אנו מודעים ליתרונותיה הרבים של פעילות גופנית על בריאות הגוף והנשמה ולא רק על המשקל אך היא נדחקת לסוף סדר העדיפויות ביומנו העמוס עד שבסוף אנו עייפים מידי לעשותה… כך גם לגבי אכילה רגשית: אנו רוצים להפסיקה ואת הרגשות השליליים המלווים אליה – אך לא יודעים איך לעשות זאת בפועל.

הפסיכולוגיים הקליניים האמריקאים ויליאם מילנר וסטפן רולניק פיתחו גישה טיפולית בשם Motivational interviewing שנועדה לעזור לאנשים לחולל שינויים בחייהם. הם מתמקדים בשלב בו אנשים חשים אמביוולנטיות – כלומר: מצד אחד רוצים להפסיק את האכילה הרגשית אך מצד שני לא מטפלים בשורש ובמקור הגורם לרגשות השליליים הגורמים לאכילה זאת. או לחילופין מצד אחד רוצים לרדת במשקל – אך מצד שני אוכלים בורקסים ופיצות…

מאמרים שלהם התפרסמו במגזינים מקצועיים נחשבים רבים כגון Behavioral and Cognitive Psychotherapy , זאת מכיוון שבשונה מגישות פסיכולוגיות ארוכות טווח הם יותר התמקדו בהשגת מטרות ספציפיות, כגון איך לעזור לאנשים המתמודדים עם שתיית אלכוהול מופרזת. מטרת הפסיכולוגים הייתה לפתור את האמיבלוונטיות (דו-ערכיות) ועל ידי כך להגביר מוטיבציה להפסיק התנהגות שלילית ספציפית על מנת לחולל שינוי ולהביא להצלחה ולהשגת תוצאות בשטח.

מילנר ורולניק הבינו שיש שינוי שעושים מהר, אך יש גם כאלו שלוקחים זמן. הם הבינוי שהדרך לשינוי בנויה מששת השלבים הבאים:

  1. קדם הרהור – אנו יכולים להיות חסרי מודעות לכך שיש בעיה, אך הסביבה שלנו יכולה לשים לב שמשהו לא בסדר. לדוגמה: נשים הסובלות מהפרעות אכילה כגון אנורקסיה לא מתייחסות למצבן כאל בעיה. זה טבעי בשבילן לא לאכול ואין צורך לשנות זאת. הסביבה ששמה לב לירידה במשקל כן מבינה שיש פה אתגר שצריך לפתור אותו. דוגמה נוספת היא מחשבה כגון "תמיד יהיו לי דחפי אכילה בלתי נשלטים. זה בלתי נמנע. אין טעם להיאבק בכך ולנסות לשנות זאת".
  1. הרהור – בשלב זה מתחילים לחשוב על שינוי. מכירים בכך שיש בעיה שכדאי לפתור אותה. בשלב זה בוחנים את היתרונות והחסרונות של התנהגות ספציפית. למשל: "אוכל כגון גלידה ומאפים נותן לי נחמה ועוזר לי להתמודד כשעצוב לי". אך החיסרון של אוכל כזה כולל רמות סוכר גבוהות הגורמות לעלייה במשקל ומחלות כגון סכרת.

בשלב זה נשקול פתרונות אפשריים כגון לאכול פירות טריים טעימים כגון בננות, תותים או תמרים אורגניים במקום ממתקים. או למשל אם ממש רעבים אז אפשר לבחור בפיתה מחיטה מלאה ולא לבנה, לבחור בסלטים בריאים ולא כאלו עם מיונז, ולהעדיף שקשוקה או סביח על פני שווארמה או המבורגר. פרטים נוספים על מה כדאי לבחור שאוכלים בחוץ בכתבה "לאכול או לא לאכול".

בשלב זה נחשוב על מה נצטרך לעשות כדי לבצע את השינוי, כמה אנרגיה, משאבים וזמן נצטרך להשקיע בכך – ואילו תוצאות נשיג אם נעשה זאת. האמבילוונטיות בשלב זה היא רבה. מצד אחד כן יש רצון לאכול בריא – אך מצד שני לא מוכנים לוותר על החטיפים והמאפים. מחקרים מראים שאנשים יכולים להישאר בשלב זה במשך שנים ללא לחולל שינוי. לכן השלב הזה כל כך מאתגר.

הפתרון הוא לבחור התנהגות אחת שרוצים לשנות. נתחיל איתה. ואז לבצע בפועל את השלבים שיוזכרו בחלק השני. כאשר מתמקדים רק בהתנהגות אחת ועושים צעדים קטנים לשנותה יותר קל לנו להתמיד בה עד להשגת תוצאות בשטח.

שיעורי בית חשובים:

  • כתבו התנהגות אחת אותה תרצו לשנות.
  • כתבו מה יתרונותיה וחסרונותיה.
  • כתבו מה תצטרכו לשנות כדי לשנותה.
  • הוסיפו גם למה זה חשוב לכם לשנותה.
  • כתבו מה גורם להתנהגות? ציינו את הטריגר הגורם לה או המקור והשורש שלה.

השקיעו זמן במחשבה על נקודות אלו. היו כנים עם עצמכם מפני שזה יעזור לכם להביא לשינוי ולפעול אחרת! קראו את החלק השני שיעזור לכם ליישם את השלבים הבאים בדרך לשינוי המיוחל.

בהצלחה רבה! אני מאמינה בכם!

נועה רול מתמחה בנטורופתיה נשית מותאמת אישית ובחשיבה חיובית

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה