טבעי לי

יחד לב אל לב: על החשיבות של קהילה ותמיכה

רוצים להיות שייכים, לבטא את עצמכם ולהתמודד בהצלחה עם מגוון אתגרים? קהילה תומכת יכולה לעזור!

קהילה יכולה לספק לנו צרכים אנושיים בסיסיים, כגון הצורך בשייכות: להשתייך למשהו שהוא גדול מסכום חלקיו. להיות חלק ממשהו שממלא את התחושה ש- "לא טוב היות אדם לבדו". זהו צורך ממש מהותי. בעבר חיינו יותר בקהילות ואפילו בסוג של "שבטיות". היו לכך הרבה יתרונות של עזרה הדדית ותמיכה על גווניה השונים.

כיום, העידן המודרני פחות מעודד קהילתיות. ה- "אני" והרצונות האישיים שלנו הם במקום הראשון, לטוב ולרע, ופחות טובת האחר או הקהילה. המחיר היקר שאנו משלמים לכך הם תחושות הבדידות והניכור שחווים בעיקר בערים הגדולות. אם בעבר הכרנו את השכנים, כיום פחות מכירים אותם ואם יש תקשורת עימם אזי היא פונקציונלית לחלוטין ללא נדבך אישי מעמיק ומעצים.

לכן מומלץ מאוד למצוא קהילה תומכת המעודדת ביטוי עצמי. במיוחד במהלך תקופות הקורונה המאופיינת בריחוק חברתי פיזי שגם עלול לגרום לריחוק חברתי נפשי. אלו מאיתנו שזכו ויש להם יכולות טכנולוגיות יכולים להמשיך את הקשר עם חבריהם ולבטא עצמם גם באפליקציות כגון ווטס אפ, סקייפ ואפילו אימייל. אך יש כאלו שלא זכו לכך, למשל מבוגרים או קשישים, והבדידות שלהם וחוסר הביטוי העצמי קשים מנשוא במיוחד בתקופת הקורונה. חשוב להכיר בכך שמדובר בצורך אנושי של ביטוי עצמי וצורך ליהנות מסוג של קבלה והכרה מהאחר.

לפעמים קהילה המתאימה לנו, לאופיינו ולצרכינו יכולה גם לספק למשל את הצורך במידע וידע אמין שאינו מגיע מפרסומות או מגופים בעלי אינטרסים. לפעמים דווקא המידע מקבוצת השווים – כלומר אנשים כמונו המתעניינים באותם תחומי עניין כמונו יכולות לספק יותר תובנות והמלצות מאשר חיפושים אקראיים, למשל באינטרנט.

לכן ד"ר דין אורניש, קרדיולוג אמריקאי מוביל שבמשך 30 שנה עבד עם אלפי חולים ופיתח מודל לאורח חיים בריא הכולל:

  1. תזונה בריאה – כגון התזונה הים תיכונית או התזונה הנטורופתית.
  2. פעילות גופנית – הממריצה את כל מערכות הגוף ומיטיבה עימן. פרטים בכתבה.
  3. הרפיה ושחרור מתחים – מתח ולחץ הם גורמי סיכון למחלות רבות כגון מחלות לב.
  4. קהילתיות, תמיכה והתנדבות – כן, הקרדיולוג המומחה הבין שקהילתיות מספקת תמיכה, הקשבה וקבלה שעוזרים מאוד לאנשים בשלבי מחלה אך גם לאורך כל החיים.

גם ארגונים כגון "שומרי משקל" הבינו את הכוח של הקבוצה כדי להניע אנשים ולעזור להם להשיג תוצאות חיוביות כגון משקל רצוי. או ארגון כגון "אלכוהולים אנונימיים" בארצות הברית שעוזר רבות לאלכוהוליסטים להתמודד עם ההתמכרות שלהם באופן קבוצתי ומעצים.

לכן מומלץ בחום להצטרף לקהילה המתאימה לכם ושגם תוכל לתת מענק לנושאים המטרידים אתכם. למשל: אם אתם סובלים מאכילה רגשית אז בחרו בקבוצה שתוכל לעזור לכם ברגעים הקשים של האכילה הרגשית, ואפילו לפניה. הרבה פעמים האכילה הרגשית באה כתוצאה מרגשות שליליות כגון כעס, תסכול ועצב. אם תשתפו את הרגשתכם בקבוצה, תפרקו את אשר על ליבכם ותשתפו אחרים באתגרים שלכם – אז ייתכן מאוד שלא תגיעו למצב של אכילה רגשית, ואם כן: תוכלו פחות. הרי אכילה רגשית כשמה כן היא: היא נובעת מהרגש. הרבה פעמים כשהרגש לא מוצא ביטוי, או כשאין עם מי לשתף את הרגש, או שמרגישים לבד, יותר קל לשקוע ברחמים עצמיים, כעסים – ומשם הדרך לאכילה רגשית, וייתכן גם לעודף משקל, קצרה מאוד. קבוצה ייעודית לכך יכולה מאוד להקל על אותם רגשות שליליים, ואפילו על ידי תמיכה ועידוד לעזור לפתח גם דימוי גוף חיובי ולהעלות את הביטחון העצמי. מוזמנים גם לקרוא את החלק הראשון וגם השני על דרכים אפקטיביות להעלאת דימוי גוף נמוך.

לעיתים יותר קשה להתמודד עם אתגרים נפשיים או גופניים לבד. לפעמים דווקא הכוח של הקבוצה יכול לעזור לנו להגשים את עצמינו ולהשיג את מה שאנו באמת רוצים: להגיע לאיזון, לקבלה עצמית ושמחה פנימית אמיתית. זה אפשרי. השיר "אנשים טובים באמצע הדרך" באמת נכון. הקבוצה יכולה לעזור לכם להתמודד בהצלחה עם הרבה מצבים – כולל אכילה רגשית.

בהצלחה רבה! אני מאמינה בכם!

נועה רול היא נטורופתית המתמחה בנטורופתיה נשית מותאמת אישית

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה