משפחה

הילדים מחפשים משמעות או איך להתחבר מחדש

תקופת הקורונה, כמו כל תקופה משברית מאתגרת אותנו כהורים. את דרכי ההתמודדות היעילות נלמד בעיקר בעזרת דוגמה אישית וחוויות שתואמות לה

משעמם בעולם המלא בכל טוב, היתכן?

במאמר הקודם עסקתי מעט בגישתו של הפסיכולוג ויקטור פרנקל, הלוגותרפיה. גישה לפיה במקום בו יש פשר לחייו של האדם הוא יוכל להתמודד עם כל אתגר שיגיע, קשה ככל שיהיה. אנו חיים בעולם בו המסכים תפסו חלק ניכר מזמננו ומזמנם של ילדינו, ולמרות שנראה שהם יכולים לחיות ימים שלמים בתוך המסך, נשמע אותם לא אחת מקטרים ש"מ ש ע מ ם". הייתכן? האם גם למבוגרים שבנינו, אשר יכולים לרפרף בטלפון החכם זמן לא מועט, מתלווה תחושת שעמום בזמן שאנו עוברים בין האפליקציות השונות? מהו אותו שעמום?


אני טוענת שהשעמום מקורו בפעולות חסרות תכלית ומשמעות, פעולות שלא מניבות לנו שום השפעה חיובית ומשמעותית לחיינו. האדם הבוגר וילדיו זקוקים למשמעות. יצירת משמעות מתרחשת כאשר האדם עושה פעולה ומחבר אותה לערך מסוים. יש מי שיגיד שהערך העיקרי של חייו הוא עשיית הון, או איכות הקשרים במשפחתו, או השתתפות בפעולות התנדבותיות שונות.
ככל שעוברות השנים אנו מוצאים את עצמנו חיים על ה"אוטוסטרדה של החיים", המרוץ שאין לו קו סיום. מה המשמעות של חיינו? הקורונה חייבה את רובנו לעצור ולשאול את השאלה הזו ואנשים רבים שינו בפועל את פעולותיהם, כתוצאה משינוי סדרי העדיפות שלהם.

להתחבר מחדש
איך מייצרים משמעות שונה לתקופה זו?


יש לנו חובה לסייע לילידנו להגדיר משמעות לחייהם בתקופה זו. זה לא יקרה בשיחה רשמית או רצינית, אלא על ידי דוגמה אישית שהם יהיו לחלק ממנה. ההצעות רבות, כל משפחה ואהבותיה. אפשר להכריז על תקופת הקורונה כתקופה בה כל המשפחה לומדת בכל יום מתכון חדש ומבשלת יחד, כל אחד מבני הבית יקבל תפקיד, בהתאם לגיל ולמסוגלות, כך בכל ערב לקראת שש תתחיל הכנת ארוחה משותפת, באמצעות סרטוני מתכונים וכדומה.

אפשרות נוספת היא הכרזה שבכל יום תהיה שעת הספורט המשותפת, שעת היצירה, שעת הרכבת פאזל בן 1000 חלקים, שעת הקריאה, שעת הצילום, שעת הצחוק. המטרה היא לייצר בבית מוסד חדש, מסורת שלא הייתה קודמת והיא כיפית ומיוחדת והיא אפשרית אך ורק בזכות הסגר שנכפה על כולנו. משהו לחכות לו מהבוקר ולהתרגש ממנו. משהו שיחזק את המשמעות של חיי כל פרט במשפחה מתוך חיבור לערך של משפחה מלוכדת.


חוויות מייצרות זיכרונות, אשר המעניקים משמעות לחיינו ומסייעים לנו להתמודד ברגעי משבר. כפי שאמר ניטשה: "מי שיש לו 'איזה למה' שלמענו יחיה יוכל לשאת כמעט כל איך".
בהצלחה.

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button