זוגיות לפי היהדותכללי

טור מיוחד לרווקות ליום כיפור: כשלא תיכנסי למקומות האלה, לא תצטרכי לבקש עליהם סליחה

בכל יום מימות השנה את נדרשת להיות את, אך ביום הקדוש בשנה - את נדרשת לבוא מול השם עם כל האמת שבך, עם כל ה'חבילה' שלך, מבלי לנסות לייפות את הדברים שעשית לא כשורה במהלך השנה החולפת, ומבלי לנסות להסתיר

מודה ועוזב – ירוחם
בכל יום מימות השנה את נדרשת להיות את, אך ביום הקדוש בשנה – את נדרשת לבוא מול השם עם כל האמת שבך, עם כל ה'חבילה' שלך, מבלי לנסות לייפות את הדברים שעשית לא כשורה במהלך השנה החולפת, ומבלי לנסות להסתיר. 


אם פגעת בשידוך שנפגשת איתו – תודי, תעזבי ותרוחמי. אם זלזלת בהצעה מסוימת – תודי, תעזבי ותרוחמי. אם העלבת שדכן או שדכנית שרצו להכיר לך – תודי, תעזבי ותרוחמי. אם הגבת בחוסר סבלנות או הארת פנים כשרק אמרו לידך את המילה 'שידוכים' – תודי, תעזבי ותרוחמי. 


אל תנסי להסתיר את מעשייך הרעים, להכחיש אותם או להצדיק את עצמך. 
אנחנו יכולות להיות הכי 'שקרניות' כשזה מגיע לאני הפנימי שלנו – הכי 'רמאיות'. 
יום כיפור הוא הזדמנות לשים קץ לכל ה'שקרניות' וה'רמאיות' שבתוכנו, ולהתחיל דף חדש ונקי של אמת. כשאת מודה שנהגת שלא כשורה ומתחרטת על כך – משמיים ירחמו עלייך ויעזרו לך לעשות תשובה אמיתית, שתכפר לך או לכל הפחות תקל את החומרה של המעשה. 


תפשפשי במעשייך של השנה החולפת, ותחשבי: במי פגעת? אולי אמרת דברים 'לא במקום'? מתי נהגת בחוסר רגישות מספקת? אולי הוצאת דברים מהקשרם? אולי פיזרת מילים של לשון הרע? אולי הסתכלת מתוך השחור שבעין על הזולת? אולי לא היית מספיק כנה כשסיפרת על עצמך לשדכנית? אולי 'שחררת' קיטור של כעס על האדם הלא נכון, שבסך הכל רצה לעזור לך?


תחשבי. ואחרי שאת מוצאת מה היה לא בסדר – תבכי על זה בבכי ובתחנונים לפני השם יתברך, ותבקשי שיסלח לך. כשאבא שלך יראה את הכנות שבסדר העבודה שלך, את הכוונה שמאחורי המילים והבכיות, הוא יסלח לך ויחבק אותך אליו, גם אם היה לו צער בעצם המעשה שעשית. עצם החרטה שלך, עצם הצער שיש לך מזה שנכשלת, מזה שחטאת, מזה שעשית משהו לא טוב אך לא ניסית להסתיר אותו – זה בעצמו סוג של עונש. 
השנה תקבלי החלטה חד סטרית שלא להשתמש בשקרים ומניפולציות שאת 'מוכרת' לעצמך בשקט: "לא לזה התכוונתי", "אתם לא הבנתם אותי", "אם הוא רוצה – שייפגע, זו החלטה שלו", ועוד. 


כשלא תיכנסי למקומות האלה, לא תצטרכי לבקש עליהם סליחה – וחכם, 'עיניו בראשו'. למה בראשו? כדי להזכיר לך את היום הזה, הראש של הכל, שבו הכל בעצם נחתם. אם עינייך בראשך, את תדעי לנצל את קדושת היום בצום, בחרטה ובכל שאר מלאכת עבודת הבורא. או אז תזכי בעיניים שיראו 'מה צריך לעשות' בכל רגע ורגע בעבודה הרוחנית, ולא תתמהמהי גם לא לרגע קט. 

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה