חגים ומועדי ישראל

איך יום הכיפורים מכפר לאדם?

נאמר עליו על יום הכיפורים כי 'עיצומו של יום מכפר'. מה זה אומר בעצם?

בין אם מדובר בחטאים בינינו לבין המקום ובין אם בחטאים בבין אדם לחברו – כולנו חוטאים במשך השנה, וכל חטא מותיר בנו 'רשימו'.

אמנם לא תמיד אנחנו מבינים מה זה אומר, אבל אותו רשימו שנשאר בנשמה – מותיר עליה כתמים שקשה להסיר, כמו כתם שחור על בגד לבן.

את כל הכתמים שעל הנשמה שלנו אנחנו נדרשים לנקות, וטוב נעשה אם לא נחכה ליום כיפור בשביל זה. במשך השנה אנחנו אולי מתחרטים על מעשים רעים, אולי משתדלים לתקן אולם ביום כיפור יש אפשרות לנקות את הכתמים בצורה אבסולוטית.

לא בכדי נאמר על יום-הכיפורים ש"עיצומו של יום מכפר" – דהיינו עצם קדושת היום מסוגלת לכפר לאדם על עוונותיו.

ביום כיפור יש לנו אפשרות להתקרב לקדוש ברוך הוא מלוא העוצמה, ולהסיר אחת לאחת את הקליפות המפרידות בינינו לבין הקדושה, בינינו לבין היראה.

מהותו הפנימית של כל יהודי היא טובה והוא לא באמת מתכוון לחטוא אלמלא היצר הרע פוגע בו. כל יהודי שישוב בתשובה ביום הקדוש הזה, יום הכיפורים, ויצום – יזכה למחילה על עוונותיו משום 'קדושת היום'.

אולם אם חלילה יזלזל האדם במצוות היום ויבחר שלא לצום, עליו נאמר כי "אין קטיגור נעשה סניגור', ועצם ההחלטה שלא לצום היא זו שתקטרג עליו חלילה.

יום הכיפורים מכפר לאדם שמחליט לקחת את עצמו בידיים – לשוב בתשובה ולצום, וזה בכלל החטאים שבינו לבין המקום. אולם בחטאים שבין אדם לחברו, מוכרח האדם לגשת לאדם שבו פגע ולבקש את סליחתו.

תגיות
הצג עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה