במבט רפואי

השפעת הרגלי התנהגותנו בעידן הקורונה על בריאותנו העתידית

מגפת הקורונה הובילה את כלל בני האדם לאמץ התנהגויות חדשות, מה ההשלכות של זה על מחוללי מחלה נוספים? האם נחווה עלייה או ירידה בשפעת העונתית? והאם עודף הניקיון יוביל בעתיד הרחוק לעלייה בתחלואת אלרגיה בקרב ילדים?

וירוס הקורונה משפיע על כל תחומי החיים שלנו ועל מנת לנסות ולהלחם במגפה שינויים התנהגותיים הינם בגדר חובה! פרט לעטיית מסכות והקפדה על ריחוק חברתי, שמירה על הגיינה אישית הן בעזרת סבון והן באמצעות חומרי חיטוי אלכוהוליים הפכו לשגרה החדשה.

התנהגויות חדשות אלו אומנם נועדו בראש ובראשונה למנוע את התפשטות וירוס הקורונה אך ייתכן ויהיו להן גם השלכות על מחוללי מחלות נוספים. לדוגמה, בימים אלו מספר לא מבוטל של פוליטיקאים, רופאים ובעלי דעה אחרים טוענים כי בחורף הקרוב שילוב תחלואה של וירוס הקורונה יחד עם וירוס השפעת העונתי יובילו לקריסת מערכת הבריאות הישראלית.

אך המציאות בישראל ייתכן ותהיה הפוכה לחלוטין, כאשר באוסטרליה, ארגנטינה,צ'ילה, דרום אפריקה ועוד מדינות בה מספרה הדרומית של כדור הארץ, נתוני התחלואה והתמותה משפעת הינם נמוכים משמעותית השנה ביחס לשנים קודמות. הדבר נובע על פי הערכות המומחים כתוצאה משינויי ההתנהגות שנכפו עלינו בעקבות מגפת הקורונה-העדר טיסות בין לאומיות, ריחוק חברתי, מסכות והקפדה יתרה על הגיינה1.2,3.

מחולל מחלה נוסף, אלרגיות בקרב ילדים וצעירים, ייתכן ויבוא לידי ביטוי עקיף ע"י וירוס הקורונה. אם בוירוס השפעת לריחוק החברתי והקפדה על הגינייה אישית היו השלכות חיוביות, הקפדה מוגזמת על סביבה סטרילית ושימוש תדיר מדי בחומרי חיטוי (וסבון) ייתכן ותהא השפעה שלילית. ידוע זה מכבר כי סביבה נקייה מדי מעלה את הסיכוי לפתח אלרגיות שונות עקב מערכת חיסון מוחלשת. על מנת לאפשר למערכת החיסון (בעיקר בקרב ילדים) להתפתח ולהשתכלל עליה "להתאמן" על הגנת הגוף מפני פולשים חיצוניים בדמות אלרגנים, מזהמים, וירוסים וחיידקים מגוונים4,5.

למערכת החיסון ישנה יכולת "ללמוד" ו"לזכור" חשיפות מן העבר וכך להתגונן טוב יותר בעתיד מאותם פולשים, או הדומים להם, כאשר ינסו שוב את מזלם6. מערכת החיסון, באמצעות תאים ייעודיים (תא דם לבן,לויקוציט בלעז) מזהה חומרים השייכים לגוף (עצמי) ושאינם שייכים לגוף (זר). זיהוי זה של אנטיגנים, חלקי חלבון או מעטפת תא של גוף זר, משפעל סדרת פעולות המובילות להתקפה על הגורם החיצוני עד לחיסולו ומניעת המחלה בגוף האדם. במהלך השנים מערכת החיסון "זוכרת" את כל אותם אנטיגנים ונמצאת ברמת מוכנות גבוהה יותר לפעם הבאה בא ייתכן ואותו "אויב מבחוץ" ינסה לתקוף את הגוף.

חשוב להדגיש! כי בשלב כה מוקדם אין לנו עדיין עדויות המצביעות על עלייה במספר הילדים המאובחנים עם אלרגיות חדשות. אך לטווח הארוך מאוד, גם לאחר זמינות חיסון לקורונה, יש להניח כי חלק ניכר משינויי ההתנהגות שאנו מאמצים כיום ישארו איתנו גם לעתיד. לכן, הדילמה בין הסיכוי להדבק בוירוס הקורונה/שפעת אל מול הסיכון שילדים קטנים יפתחו אלרגיות עקב הרגלי ההגינייה החדשים הינו נושא שיש לתת עליו את הדעת.

 ביביליוגרפיה

  1. https://www.abc.net.au/news/2020-07-23/coronavirus-restrictions-cause-flu-cases-to-drop-australia/12480190
  2. https://thehill.com/policy/international/508688-coronavirus-measures-lead-to-lower-influenza-numbers-across-the-southern
  3. https://www.advisory.com/daily-briefing/2020/07/24/coronavirus-restrictions
  4. https://www.vox.com/2014/6/25/5837892/is-being-too-clean-making-us-sick
  5. https://www.allergystandards.com/news_events/hygiene-hypothesis/
  6. https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/newborns_exposed_to_dirt_dander_and_germs_may_have_lower_allergy_and_asthma_risk

הצג עוד

מאמרים נוספים

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button