דעה אישית

מתי אלמד לבחור נכון?

האם יש חשיבות לבחירות שאני עושה? או שכל בחירה שאעשה תביא לאותה התוצאה? וגם אם התוצאה תהיה זהה, האם עדיין יש חשיבות לדרך שאבחר? והאם אני בכלל בוחר?

"מתי אלמד לבחור נכון, להאמין, לראות שטוב
בלי להביט שוב לאחור,לבחור נכון"

החיים שלנו מורכבים מבחירות שאנו עושים בכל רגע, חלקן ללא מחשבה כלל, כמו לנשום וחלקן מצריכות מאיתנו הרבה שיקול דעת כמו למשל רכישת דירה.

השאלות האלה תמיד הטרידו אותי ולא נתנו לי נחת ולכן יצאתי לחקור !
כמו כל חוקר מתחיל, התחלתי את דרכי בגוגל, שאלתי את גוגל את השאלה הבאה "האם יש בחירה חופשית"?
גוגל לא נשאר חייב וענה במהירות שיש, אין ובגדול שהוא בעצמו לא יודע אבל אני מוזמנת לקרוא את מה שיש לרבנים, דוקטורים לענות בעניין שנשאל.
קראתי וקראתי מטענה של דוקטור שטען שאנחנו רובוטים משכוללים ועד לאדם שטען שחייזרים שולטים לנו בכוח המחשבה (שם נעצרתי).
מכל האופציות שגוגל העלה, הייתה תשובה אחת שהתחברתי אליה במיוחד של ד"ר ויקטור פראנקל, ניצול שואה, מחבר הספר "האדם מחפש משמעות", שם הוא מנסה לתאר בצורה פסיכולוגית היכן נמצאת נקודת הבחירה שלנו, וממחיש אותה באמצעות סיפורים ממחנות ההשמדה, סיפורי ייאוש כנגד סיפורי גבורה – תחת אותם מצבים ולחצים פסיכולוגיים מאיימים. באחד מהפרקים הוא מספר שראה קצין נאצי פונה ליהודי חלש וקורא אליו בגאווה: "אתה יהודי פחדן". היהודי השיב לו: "נכון, אני באמת פחדן, אבל אם אתה היית פוחד עכשיו כמוני, היית בורח מרוב בהלה!". ד"ר פראנקל ראה באמירה זו ביטוי לנקודת הבחירה שיש בכל אחד מאיתנו, כלומר ההתייחסות האישית שלנו למאורעות, גם במצב של פחד איום ונורא. פראנקל טען שגם אם איננו יכולים לשלוט על מצבים של רגשות עזים כמו פחד או כעס או תסכול, אנו עדיין מסוגלים לבחור כיצד להתייחס למצבים – למרות הרגשות והמחשבות הפוקדות אותנו.
החלטתי שאמנם אין לי שליטה על האירועים שאעבור בחיי שכן אני יכולה לתכנן את היום שלי לפרטי פרטים אבל פנצ'ר אחד בגלגל והיום כולו מקבל חישוב מסלול מחדש ונכון אולי לא תמיד אוכל לשלוט על הרגשות שאירועים מסוג זה ואחרים מעוררים בי (בעיקר תסכול חח) אבל אין לי ספק שיש לי בחירה מלאה על ההתייחסות האישית שלי למצבים, למשל להתמודד ולא לברוח שנהיה קשה, זוהי נקודת הבחירה שלי והיא שתגדיר את הבחירות והדרך שלי.

מהי הבחירה שלכם?

הדר יצחקי

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button