משפחה

פינוק חיובי ופינוק שלילי

פינוק ילדים - האם ילדינו היו בוחרים בכך לו היו יכולים להתבונן על עצמם מהצד כאנשים בוגרים?

 אנשים רבים משתמשים בצירוף המילים "ילדים מפונקים" באופן שיפוטי, כלפי ילדיהם או הורות של אחרים. לא אחת הביקורת על פינוק שלילי מגיעה מצד אלו הנגועים בה. כיום נתקשה למצוא שאינו מפנק את ילדיו כלל, שהרי זוהי פעולה טבעית להורים רבים. האם הורות מפנקת היא מיטיבה או מקלקלת? מהו פינוק חיובי? מהו פינוק שלילי?

האם יש פינוק חיובי ופינוק שלילי?

התשובה לכך קשורה במידתיות. כולנו זקוקים לעתים ליותר חום ואף לעזרה בפעולות שאנו יודעים ומסוגלים לבצע. זה ממלא אותנו בתחושת שותפות וחיבה כלפי מי שהשתדל עבורנו, למרות שלא היה חייב. כך גם הילדים. מידתיות בפינוק קשורה ביכולת לנהל בקרה על עצמי כהורה, באופן מודע ולזהות מדוע אני נוהג כעת ברוך מוגזם או אף בוויתור מופרז. לברר עם עצמנו  האם זהו צורך אמיתי של הילדים או שלי? האם אני עוזר כעת לילדי (עלי לחשוב גם על ההשלכות העתידיות לכך) או מזיק לו? האם אני מונע ממנו למידה של מיומנויות שהוא צריך לדעת או לא? עלינו לזכור תמיד שילדים לא יתנהגו כמו מבוגרים, לכשיתבגרו, רק כי הגיעו לגיל המתאים. הם לומדים להיות למבוגרים אחראים, עצמאיים, יצרניים ומאושרים כבר בגיל הילדות ובתנאי שאפשרנו להם ללמוד איך להיות לכאלה כשיהיו גדולים.

החיים מזמנים לנו, כמו גם לילדינו, אתגרים מסוגים שונים. בכל גיל האתגרים משתנים ומתאמים, בכל גיל האדם המתמודד איתם נדרש לכוחות נפש על מנת לצלוח אותם. כוחות נוספים הם קוגניטיביים וקשורים ביכולת לפתור בעיות ולהתמודד איתן. כאשר האדם מצליח ומתמודד באופן יעיל הוא יצמח מתוך הקושי ויהיה לבעל יכולות חדשות. כך בכל גיל. כאשר אנו פותרים עבור ילדינו בעיות אנו מונעים מהם ללמוד את החיים. המניעה הזו תוביל לחוסר אונים גדול בבואם להתמודד עם בעיות גדולות יותר כשיגדלו. אז לא נבין מדוע אינם מסוגלים, למרות גילם להצליח, לא נבין שחסרות להם שלבים שונים בהתפתחות שלהם מילדים למבוגרים והם "נופלים" בפער שנוצר. כאשר ההורה דואג לסדר את מערכת השעות לילדים וברר מה השיעורים שלו ולוקח אחריו על ביצועם, מכין לו את הבגדים לביה"ס וכאשר הילד שוכח ציוד לביה"ס הוא עוזב את העבודה ורץ להביא לו, רק שלא יחווה תסכול ויתמודד עם החשש מתגובת המורה…כאשר ההורה פועל כך הוא הופך את ילדיו לחסרי יכולת להתמודד עם מצבים שונים, בעיקר כי הם לא צריכים להתמודד, כי הוא תמיד יהיה שם ופתר עבורם את הבעיות.

מדוע הילדים אינם כועסים על ההורה המפנק באופן מזיק? מדוע אינם דורשים את עצמאותם? כאשר אנו מפנקים את ילדינו ללא הפסק הם אינם נדרשים לעשות כלום, הרווחים המשניים של הילדים ממצב זה כה גדולים, עד כי אין הם מסוגלים לדחות זאת ולהילחם על עצמאותם. עלינו לזכור שחשיבתם הינה חשיבה ילדותית, שאינה מתכננת או רואה את ההשלכות לכך בעתיד הרחוק יותר.  לעתים נראה הורה שמבין את הטעות ורוצה לאפשר לילד לטעות וללמוד ולגדול, אך הילדים יביעו קול מחאה רועמת. אף אחד לא אוהב הרעה בתנאי החיים שלו. אל לנו לצפות מהילדים להתנהגות אחרת, הם אינם  אחראים על גידולם, זו אחריות ההורה.

מה אנו מלמדים את ילדינו כאשר אנו מפנקים אותם?

ילדים מפונקים  מזהים ומבינים היטב את המסר הסמוי המצוי בהתנהגות ההורים כלפיהם והוא התפיסה שלהם כחסרי מסוגלות, שאם לא כן וודאי היו נוהגים כמו הורים של חבריהם, אלו שדורשים מילדיהם עצמאות בתחומים שונים, בהתאם לגילם. פינוק מוגזם אינו סממן לאהבה, אל לנו להתבלבל. פינוק הוא סממן לצורך הורי ואינו קשור לילדים. הוא קשור בקושי הורי לזהות ולפענח את צרכי הילדים – הצורך בצמיחה וגדילה מתוך תחושת עצמאות ומסוגלות, תחושה של חוסן הנובעת מתפיסה אופטימית של המציאות, לפיה יש להם אפשרויות שונות לפתרון בעיה והם רק צריכים למצוא את זו שנכונה להם.

כיצד נמנע מפינוק ונפתח חוסן נפשי בילדינו?

יש מספר אמצעים ושאלות שיוכלו לסייע לנו, הראשון קשור בהתבוננות. התבוננות בשאר ההורים שבסביבתנו הקרובה והרחוקה, האם אנו דומים להם או שונים מהם ביחסנו לילדים שלנו? האם ילדינו דומים בהתנהגותם לשאר או בולטים בשונות שלהם? לא תמיד השונות היא בעיה, אך כדאי לברר שאלה זו באומץ. שאלה חשובה נוספת היא: האם הילד מסוגל מבחינה פיזית, קוגניטיבית ורגשית לבצע פעולה מסוימת באופן עצמאי? אם התשובה חיובית, עלינו להימנע מלבצע אותה עבורו ולהפך. כאשר אנו עונים על השאלה עלינו תמיד לזכור את הכוחות של ילדינו ולהאמין בהם. אין חובה שביצוע הפעולה יהיה מושלם, אלא רק שיצליחו בה מבלי לפגוע בעצמם. כך ישתפרו מפעם פעם. כאשר הילדים מתבקשים לסייע בהדחת הכלים בבית, יהיה זה נדיר אם הכלים יהיו נקיים כפי שאנו רגילים, זו מיומנות שמשתפרת ומשתכללת כל הזמן. ככל שנעריך את עשייתם הם ימשיכו וישכללו את מיומנותם בה.

בינתיים, בהצלחה לכולם.

תגיות
הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
סגירה
סגירה