נדל"ן

שוק הפנויים פנויות בשוק הנדל"ן

דירות קטנות הם נכסים שכמעט חלפו, וחזרו אלינו ככל שמחירי הדירות באזורי הביקוש עלו, וצמצמו את קהלי היעד היכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה חדשה. מי קהל היעד של דירות הקטנות?

על שוק הנדל"ן אמרו כבר הכל, שהצרפתים קנו דירות, מה דירות? רחובות שלמים, שהמשקיעים הזרים נכנסו, שלעיריות בערים הגדולות יש מגמה ברורה וכבר לא סמויה לעודד מעבר של משפחות מבוססות אליהם, ולנפות את האחרים, שאין קרקעות לבניה, שהריבית נמוכה, שהביקוש גבוה שההיצע נמוך, רבות דובר בשנה האחרונה על המחירים הגבוהים והסיבות להיווצרות הבועה, אבל עד היום לא התייחסו לגורם משמעותי לא פחות.

שוק הנדל"ן היום מושפע גם מ"שוק הפנויים פנויות"

במרוצת השנים אנו עדים לשינויים מרחיקי לכת בהרגלי החיים שלנו, במהלך 32 השנים האחרונות עלתה תוחלת החיים בישראל ב-8.5 שנים, אנחנו מתחתנים מאוחר יותר, מתגרשים מהר יותר, חיים לבד הרבה יותר.

תופעת הרווקות הינה כיום תופעה רווחת שצוברת תאוצה ברחבי העולם המודרני. שיעור הרווקים כיום גבוה יותר מבעבר, גיל הנישואין לראשונה, הולך ועולה בהתמדה,  והעלייה המתמשכת בשיעור הגירושים בישראל, שהביא ל"הפרדת הכוחות" לשתי בתים, מהווים גורם משמעותי לעלייה במחירי הדיור.

++

דירות קטנות הם נכסים שכמעט חלפו, וחזרו אלינו ככל שמחירי הדירות באזורי הביקוש עלו, וצמצמו את קהלי היעד, היכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה חדשה. פיצול הדירות שנעשו נפוצים בתל אביב בשנים האחרונות, דרדרו את התדמית של הדירות הקטנות בכללותן, וחבל. אם מתכננים אותן נכון זה הרבה פחות גרוע, די נוח, ונותן פתרון דיור לרוב  סוגי האוכלוסייה בערים הגדולות.

הרווקים

הרווקים כבר אינם מחכים לנישואין כדי לרכוש דירה, התחושה שצריך וכדאי לקנות דירה מתחזקת אצל רווקים מעל גיל 30. לאחר מכן מתעורר לחץ משפחתי ועמו מתחיל תהליך השלמה של הרווק שלא צריך לחכות לבת זוג כדי להתבסס בדירה משל עצמו. בנוסף  להורים חלק ניכר בדחיפה לרכוש דירה, שתופסים את רכישת הדירה כסמל לכך שהילדים 'הסתדרו'. מבדיקה נוספת שנערכה בקרב לקוחות שהתעניינו במשכנתא "כדי לקנות דירה לילד" עולה כי 18% ביקשו לקנות דירה לבן או לבת שאינם נשואים וגילם 29-22; 12% סייעו לבן או בת רווקים בני 38-30 לרכוש דירה ראשונה.

אוכלוסיית הרווקים נוטים לעזוב את מקום מגוריהם בפריפריה ולעבור לגור בעיר גדולה, ומעדיפים בצורה ברורה את אזור המרכז ובעיקר את תל אביב מחוז הפנויים. הקרבה למוקדי תרבות, בתי קפה, חנויות וקניונים, מספקים כידוע גם אופציות להיכרויות ומפגשים יומיומיים. בכל פינה יש קיוסק או מינימרקט שפתוח 24 שעות, ולכן גם לא צריך להחזיק מטבח גדול.

עפ"י נתוני הלמ"ס אחוז הרווקים  כתוצאה מהעלייה בגיל הנישואין עלה  בהתמדה עם השנים.

בתל אביב אחוז הרווקים היום מגיע ל 80% ואחוז הרווקות ל-66%

בחיפה אחוז הרווקים מגיע ל 73% ואחוז הרווקות מגיע ל – 50%

בירושלים אחוז הרווקים מגיע ל51% אחוז הרווקות מגיע ל-34%

הגרושים

עפ"י סקר  שערך השמאי לוי יצחק: מתגרשים היו אחראים ל-30% מהביקושים בשוק הנדל"ן בשנה האחרונה. אחוז הגירושים הגבוה תורם את חלקו לעליית מחירי הדירות והבתים, כמו גם לעליית תעריפי השכירות.

מנתונים שפרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים עולה מספר המתגרשים בישראל עלה וחצה לראשונה את רף ה-10,000 זוגות.  על פי הנתונים הסטטיסטיים, אחוזי הזוגות הגרושים עולים משנה לשנה, ונכון להיום אחד מכל שלושה זוגות נשואים עתיד למצוא את עצמו בסופו של דבר בביקור נוסף וקצת פחות אופטימי ברבנות. ובנוסף העיר הגדולה, תל אביב, עם הביקוש הכי גדול, במקום הראשון באחוזי הגירושים.

מרבית הנשים הגרושות עם ילדים, מעדיפות לרכוש דירה כשיש בסיס להסתמכותן על דמי המדור כמקור לתשלום משכנתה. עד כדי כך, שהבנקים למשכנתאות, בבואם לשקול מתן הלוואה לאישה, לוקחים בחשבון כאילו עומדת לרשותה הכנסה גבוהה יותר, כיוון שהם מצרפים את דמי המדור אותם היא מקבלת בחישוב הסכום החודשי העומד לרשותה, כחלק ממערכת השיקולים אם לאשר ההלוואה או אם לא. הגברים שנפרדים מהתא המשפחתי (כאשר הילדים עוברים להתגורר עם אמם) כבר אינם זקוקים לדירת 4 חדרים, ולכן הם מחפשים דירות זולות וקטנות יותר.

הקשישים

הקשישים, שלא רוצים לנקות דירה גדולה שבה הבדידות זועקת, ומחפשים דירות קטנות באזורים מרכזיים.

חד מיניים

זוגות חד מיניים שלא מקימים משפחה לא זקוקים לדירה גדולה, ולכן גם הם קהל יעד אידאלי לדירות קטנות.

ועד שראשי הערים הגדולות ידונו בעתיד הבעייתי שעוד צפוי בנושא הרווקים והגרושים בעירם, תחשבו כמה דירות היו מתפנות אילו כל הרווקים והרווקות, הגרושים והגרושות, היו מתאחדים? לזוגות?!

זוהי חלק מעקומת הביקוש כולה, והורדת מחירי הדיור  על רגל אחת!

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button