טבעי לירפואה אקטואלית

פרחי באך לטיפול בדאגת יתר

נוטים לקחת על עצמכם צרות של אחרים? דואגים עד שזה בסוף פוגע בכם? נסו פתרון טבעי שיעיל להתמודדות גם עם כעס, תסכול ועצב

כהורים, בנים או בנות של, אחים או אחיות אנו לעתים נוטים לדאוג יותר מידי לסובבים אותנו. גם לבוסים, מנהלים ומפקדים יש דאגות רבות. דאגה בריאה היא טובה ומראה על אכפתיות. אולם דאגה מוגזמת גורמת לנו לשים את צרות העולם על כתפינו, לחוש אחריות ולעתים אף אשמה על מה שקורה סביבנו, למרות שזה לא קשור אלינו ישירות.

דאגת יתר יכולה גם להיות כאשר אנו דואגים מדברים שלא בשליטתנו, לכן דאגה ומחשבה תמידית עליהם לא עוזרת לשיפור המצב, אלא להפך: עלולה להוביל ללחץ, מתח וחרדה.

דאגה יכולה גם להיות אובססיבית, שיכולה להתבטא בכך שנשתף את סובבנו בדאגה כלפיהם, דבר שעלול להלחיץ אותם וייתכן אף אולי להרחיקם מאיתנו לתקופה.

דאגה זו יכולה לפגוע בנו ולהשאיר אותנו מותשים ותשושים, או לחלופין לגרום לנו להתרכז יותר בצרכים של אחרים מאשר בצרכים שלנו – דבר שעלול להוביל להזנחה אישית וחוסר הקשבה פנימית.

טיפוס אישיות כזה יכול לקחת על עצמו אחריות מרובה יותר ממה שהוא באמת יכול להתמודד.

ד"ר באך מציע את הפרחים הבאים שיכולים לעזור בהתמודדות עם דאגת יתר:

Beech – ביקורתיות יתר ושפיטה לא מתפשרת של הסביבה. אדם כזה יהיה חסר סבלנות כלפי מי שלא חושב או פועל כמוהו. תפיסת עולמו היא היחידה הנכונה בעיניו – ומי שלא מסכים עמו צפוי לביקורת ואף חמור מכך. התנהגות זו עלולה להוביל לניכור חברתי.

התמצית עוזרת לאדם לקבל את השונות של האחר, את תפיסותיו ודעותיו. האדם יתחיל להבין שלאחרים יש דעות שונות משלו, וזה בסדר, ברוח "חיה ותן לחיות".

Chicory – נוטה להגנת-יתר על הסובבים אותו, שיכולה לגבול גם ברכושנות – מעדיף שמי שהוא אוהב יהיה קרוב אליו, לעתים יותר מידי. ביקורתי, ועלול להיות "נודניק" ולהתמיד בביקורת – גם אם הצד השני לא תמיד מעוניין לשמוע. נפגע בקלות כשמעירים לו, אך תמיד מוצא משהו לתקן [מצב או תכונה אצל אחרים] ונהנה מכך. לעתים יכול להיות מאוד דורש וגם מניפולטיבי כדי לגרום לאחרים לפעול לפי רצונו. רוצה לשלוט על האנשים שהוא אוהב, ועלול לכעוס או להגיב בתסכול או בעצב אם זה לא קורה.

התמצית עוזרת לאדם להעניק אהבה כנה, ולא מתוך מניפולציה, עם פחות תנאים ופחות ציפייה לקבל תודה או תמורה.

Rock Water – פרפקציוניסט המאופיין בנוקשות יתר והצבת סטנדרטים גבוהים מידי כלפי עצמו. עקשן, מאוד קשוח עם עצמו ועלול למנוע מעצמו שמחה והנאה מכיוון שהן עלולות להפריע בייעודו ועבודתו. שואף להיות טוב, חזק ופעיל – ומוכן לעשות הכל כדי להשיג זאת. מקווה להיות דוגמה ומופת לאחרים בתקווה שהם גם ינהגו כמוהו. עלול להגיע לדיכוי עצמי, מניעת מימוש צרכים אישיים ועבודת-יתר. רצונו להגיע למשמעת עצמית עלול להפוך אותו ל-"קדוש מעונה" ולעתים אף להקרבה עצמית.

התמצית עוזרת לאדם להיות יותר פתוח ורגוע. העקשנות והפרפקציוניזם מפנים מאט מקום לספונטניות ושמחת חיים. צרכיו האישים גם מקבלים יותר חשיבות.

Vervain – בעל כוח רצון גבוה. כשהוא מאמין במשהו אז הוא מתלהב, עלול להפוך לפנאט (קיצוני) ולנסות להשפיע על אחרים ללכת בדרכו. יש לו אומץ והוא ילך בדרכו עד הסוף, וינסה לסחוף אחרים יחד איתו כמעין מנהיג או מורה. הוא ימשיך לעבוד ולתפקד במצבי חולי בהם אחרים היו פורשים – עד שבסופו של דבר גם הוא עלול לקרוס.  

התמצית עוזרת לאדם להכיר בכוחותיו – מה הוא יכול לקחת על עצמו, ומה לא. הקיצוניות הופכת לשאפתנות בריאה לשנות את העולם לטובה.  

Vine – מוכשר, חכם, בעל בטחון עצמי רב – אך גם שתלטן או עריץ. אוהב להיות בשליטה ועמדת מפתח, ודואג ועוזר לאחרים ע"י כך שהוא מדריך אותם ומצפה מהם שיהיו כמוהו. אם לא מצייתים לדרישותיו אז הוא עלול להיות אגרסיבי ולא גמיש. בטוח שהוא יודע יותר טוב מאחרים ועלול להשפיל אחרים שהוא תופס כפחות ממנו. לעתים קשה לו לקבל בעל סמכות אחר. ימשיך לתפקד גם במצבי לחץ ומתח קשים.

התמצית עוזרת לאדם להתנהג יותר בכבוד אל חבריו ולקבל יותר את השונה ממנו. הרצון שלו להשיג כוח ושליטה יתמתן.

אם אתם נוטים לדאגת יתר לאחרים ממגוון הסיבות שתוארו, בחרו בתמצית שתעזור לכם להגיע לאיזון ולשלווה.

בהצלחה רבה!

נועה רול היא נטורופתית המתמחה בבריאות הגוף והנשמה לכל המשפחה, גם באמצעות פרחי באך.

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button