נדל"ן

שינויי דיירים- שוברים את הסטנדרט!

אם אתם בדרך לרכוש דירה חדשה או שכבר רכשתם אחת כזו, סביר להניח שאתם מכירים כבר את המונח "שינויי דיירים". בואו נעשה קצת סדר כדי להבין מה כדאי לעשות, והכי חשוב – כיצד תצליחו לחסוך כסף!

אם אתם בדרך לרכוש דירה חדשה או שכבר רכשתם אחת כזו, סביר להניח שאתם מכירים כבר את המונח "שינויי דיירים". זהו התהליך שבו רוכשי דירות חדשות משנים או משדרגים את הדירה שרכשו מהקבלן, ומתאימים אותו לצרכים, לרצונות ולחלומות שלהם.

כמעט בכל דירה חדשה עולה הדרישה מצד הדיירים לבצע שינוי במפרט הטכני, בתכנון הדירה וברמות הגימור שלה. השינויים בדרך כלל כוללים: הוספת נקודות חשמל, הוספת נקודות מים, שדרוג המטבח והריצוף ולעיתים אף כוללים הריסת קירות ותכנון החלל מחדש.

רובנו נוציא כ-100,000 ש"ח בממוצע לשדרוג סטנדרט הקבלן.  ולכן, מומלץ לקחתו בחשבון כחלק מתקציב רכישת הדירה. אם נקרא היטב את מפרט הדירה ואף נתעקש להכניס לחוזה מספר סעיפים קריטיים בטרם חתמתם על חוזה הרכישה , כי בעת ניהול המו"מ עם נציג הקבלן, יש לכם הזדמנות פז חד פעמית, להכניס שינויים/תוספות שאינם מופיעים בחוזה ובנספחים, של הקבלן, ללא חיוב נוסף. אחרי חתימת החוזה, כל תוספת או שינוי שתרצו לבצע יהיו כרוכים בתשלום מלא.

בואו נעשה קצת סדר כדי להבין מה כדאי לעשות, והכי חשוב – כיצד תצליחו לחסוך כסף!

 1. טרם החתימה על חוזה הרכישה מומלץ לבקש מהקבלן לסדר עבורנו פגישה אצל ספקי הקרמיקה. כל קבלן יאמר שהסטנדרט שלו גבוה, אך גבוה זה עניין יחסי .
 2. חשמל – שקעי כח הם לרוב השקעים היקרים ביותר. וניתן למצוא אותם בחללים כמטבח, חדר שירות ומקלחת כדאי לספור אותן, לברר את ייעודן ולבדוק אם דרושות לכם נק' נוספות.
 3. נק' מחלף – גם הן נק' יקרות משום שהן נספרות כ-2 נק' חשמל נפרדות, ומומלץ בכל חדר שינה ובפרט בחדר הורים מכל צד של המיטה.
 4. דלתות פנים – רוב הקבלנים כוללים בסטנדרט דלתות בגווני עץ, ולא בצבע לבן. רובנו מעדיפים להתאים את צבע הדלת לצבע הקיר ולכן הבחירה הטבעית הינה דלת פנים בצבע לבן. עובדה זאת ידועה גם לחברות הדלתות המעלות את מחיר הדלת בגלל הביקוש הגבוה. לא מאמינים? תנסו לבדוק מה ההבדל במחיר דלת לבנה עץ חומה. בדר"כ התוספת לצבע הלבן הינה מספר מאות שקלים לדלת.
 5. מיזוג אויר-  בקשו לקבל את מירב האינפורמציה בנושא מפרט המיזוג אויר -ערכו השוואות מחיר עבור מוצרים זהים . בדקו מהו הזיכוי עבור יחידות המיזוג שמקבלים בדירה ומהי העלות לביצוע ההכנות הנדרשות עבור מערכות אלו בהנחה ותחליטו לשדרג או לרכוש מספק חיצוני לאחר מסירת הדירה בדקו מה מיקום יחידות המיזוג גודלן ואיזה אביזרי גמר אתם מקבלים , נסו לקבל לא רק הכנות למזגן אלה גם  את מזגן אם לא בסלון לפחות בחדרים.
 6. עבודות גבס- בדקו מהי העלות למ"ר שמציע הקבלן ,הכינו תוכניות עם מפרטי עבודות גבס וערכו השוואת מחירים מול בעלי מקצוע חיצוניים לשלב שלאחר מסירת הדירה .
 7. אלומיניום – בדקו מהן עלויות שדרוג חלונות האלומיניום האם יש זכוכית חלבית באזורים רטובים ומהי התוספת לכך ,האם ניתן לשנות כיון פתיחה של חלון והאם יש הכנות לביצוע רשתות נגד יתושים בדירה. נסו לבקש מהקבלן רשתות בכל החלונות, מה שבדרכ לא מקבלים בעת חתימת החוזה
 8. עבודות אינסטלציה -לאיזה סוגי אינטרפוץ אתם זכאים בדקו האם יש הכנות לברז מים וגז במרפסת שמש. בקשו מהקבלן 2 ארונות רחצה עם כיור במקלחות, ולא אחד בדרכ כפי שהקבלן נותן
 9. זיכויים – במידה ומשהו מהמגוון אינו מוצא חן בעינייכם, שמורה לכם הזכות לקבל זיכוי ע"י הקבלן. לא מן הנמנע שתגלו שסכום הזיכוי נמוך מאוד בהשוואה למוצרים דומים בשוק. ממולץ לנהל עם הקבלן משא ומתן על גובה זיכויים של פריטים מהותיים בדירה כמו למשל, מטבח, אסלה תלויה וריצוף,
 10. הזדרזו – הגשת תוכניות שינויים באיחור עלולה גם לפגוע בכם אישית ועלולה להוביל למצב בו תחויבו בגין ביצוע עבודות שינויים או תוספות " לאחר ביצוע" במקרים אלו תדרשו לתשלום נוסף בגין חציבות בקירות בטון או תיקוני טיח ואיטום,  הכל בהתאם למצב בשטח. במקרים מסוימים הגשת תוכניות באיחור תגרום לסירוב מצד הקבלן לביצוע עבודות שונות. במקרה בו רכשתם את הדירה בסמוך למועד הגשת השינויים בדקו את האפשרות לקבל הנחה מסוימת בגין
 11. ברוב המקרים ובהתאם להסכם שחתמתם מול משרד שינויים תפקידו של נציג המשרד אינו לספק שרותי תכנון ושרטוט אלא להיות גורם מקשר בין דרישתכם תמחור היקף השינויים והבאתם לכדי ביצוע בשטח לכן השתדלו לרכז מקסימום אינפורמציה יחד הדבר יחסוך לכם זמן יקר וכאב ראש

לסיכום: זכרו כי אחראית שינויי הדיירים מייצגת את הקבלן ולא אתכם ולכן רצוי לקחת איש מקצוע ולהתייעץ איתו מאחר והוא ישרת את האינטרס שלכם, יגרום לכם "לפתוח את העיניים" בנושאים שלא חשבתם עליהם ושוב – יעזור לכם לחסוך לכם הרבה מאוד כסף.

הכותבת היא בעלת המשרד "רונית מרום לאדריכלות ועיצוב פנים"

הצג עוד

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button